AV iT INFO

Subwoofer

Subwoofery to głośniki specjalnie zaprojektowane do reprodukcji niskich częstotliwości, zwanych basami, które są niezbędne do uzyskania pełniejszego i bardziej dynamicznego brzmienia w systemach audio.

Subwoofery składają się z jednego lub więcej głośników niskotonowych (zwanymi również wooferami). Charakteryzują się większą membraną w porównaniu do innych głośników, co pozwala im poruszać większą objętością powietrza i generować mocne i głębokie basy, które można odczuć nie tylko słysząc, ale także poczuć fizycznie dzięki wibracjom powietrza.

Subwoofery są często wykorzystywane w systemach nagłośnienia, kinach domowych, studiach nagraniowych i samochodowych systemach audio. Ich obecność w systemie daje możliwość oddania pełnego zakresu dźwięków, w tym niskich tonów, które nie zawsze są dobrze reprodukowane przez zwykłe głośniki. Subwoofery są również używane w systemach hi-fi i audiofilskich konfiguracjach, gdzie precyzja w reprodukcji basów jest kluczowa dla osiągnięcia wysokiej jakości dźwięku.

Wersja mono ścieżki dźwiękowej odnosi się do sygnału dźwiękowego, który jest odtwarzany z jednego źródła dźwięku lub poprzez jedno głośnik. Słowo “mono” pochodzi od greckiego słowa “monos”, co oznacza “jeden”.