AV iT INFO

Projektory Panasonic odwzorowały watykańską Kaplicę Sykstyńska na błoniach PGE Narodowego

Kaplica Sykstyńska odwzorowana za pomocą projektorów Panasonic na Błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie

Już 18 listopada, za sprawą zaawansowanej technologii Panasonic, miało miejsce niespotykane dotąd światowej klasy wydarzenie, które zabrało nas w fascynującą podróż przez największy skarb Watykanu – Kaplicę Sykstyńską. To niesamowite widowisko otworzyło swoje podwoje na błoniach PGE Stadionu Narodowego. Dzięki współpracy Muzeów Watykańskich z Domem Emisyjnym Manuscriptum i Scripta Maneant przestrzeń konklawe oraz słynne muzealne dzieła zostały odtworzone na błoniach PGE Narodowego przy użyciu 39 projektorów i 39 obiektywów lidera branży audiowizualnej i digital signage.

Jestem niezmiernie podekscytowana, że Panasonic jest częścią jednego z największych projektów kulturalno-technologicznych tego roku. Nawiązanie tej współpracy stanowi potwierdzenie, że nasza technologia może z sukcesem wspierać kulturę i sztukę na najwyższym poziomie. Dzięki naszym rozwiązaniom i zaawansowanej technologii możemy przyczynić się do popularyzacji światowego dziedzictwa kulturowego, umożliwiając ludziom na całym świecie doświadczenie dzieł sztuki w sposób nigdy dotąd nieosiągalny

– komentuje Magdalena Przasnyska, Senior Sales and Marketing Manager, Panasonic Connect Europe.

Magdalena Przasnyska, Senior Sales and Marketing Manager, Panasonic Connect Europe

W trakcie 90-minutowego niezwykłego spektaklu uczestnicy mogli w pełni zanurzyć się w Kaplicy Sykstyńskiej, doświadczając każdego najmniejszego detalu. Wystawa “Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” nie tylko przeniosła widzów w odległe zakamarki Watykanu, ale także zapewniła im niepowtarzalne przeżycia multisensoryczne, jak i edukacyjne.

​​To bez wątpienia pionierskie przedsięwzięcie, ponieważ Kaplica nigdy wcześniej nie była tak zaprezentowana poza murami Watykanu. Wystawa jest także dla tych, którym nigdy nie udało się wejść do Kaplicy. Albo dla tych, którzy w niej byli i mają niedosyt po 15-minutowym zwiedzaniu. Cały świat patrzy na nas z zapartym tchem, a premiera przyciąga uwagę ludzi kultury i sztuki z całej Europy. To multimedialna, multisensoryczna, a zarazem edukacyjna wystawa

– podkreśla Bartłomiej Feluś, pomysłodawca i organizator wystawy.

Bartłomiej Feluś przemawiający podczas otwarcia wystawy "Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo" na błoniach PGE Stadionu Narodowego w Warszawie

To niezwykłe przedsięwzięcie technologiczne, które przenosi nas w serce dziedzictwa Watykanu, nie byłoby możliwe bez zaawansowanych rozwiązań firmy Panasonic. Aż 39 projektorów wraz z obiektywami zostało wykorzystanych, by stworzyć niezapomniane wrażenia podczas tego multisensorycznego pokazu. Dzięki innowacyjnej technologii Panasonic, Kaplica Sykstyńska ożywa w pełnej krasie, ukazując każdy detal dzieła sztuki w niebywale imponujący sposób.

Panasonic nie tylko przyczynia się do tworzenia autentycznego doświadczenia Kaplicy Sykstyńskiej, ale także podnosi poprzeczkę dla standardów prezentacji sztuki na światowym poziomie. Po premierze w Warszawie projekt z wykorzystaniem technologii Panasonic wyruszy w świat, przenosząc niepowtarzalne dziedzictwo Kaplicy Sykstyńskiej na międzynarodową scenę. To zdecydowanie wyjątkowe połączenie sztuki, dziedzictwa i nowoczesnej technologii, które zapisuje się w historii jako nowy standard, inspirując kolejne pokolenia miłośników sztuki i technologii.

Ekspozycyjna przestrzeń o powierzchni blisko 2,000 m² staje się areną dla najnowocześniej technologii Panasonic. Modele PT-REZ10LBEJ PT-REZ12LBEJ wspomagane obiektywami ET-C1W300 i ET-C1U100 wprowadzają do wystawy “Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” nowy wymiar wizualny, ożywiając obrazy nie tylko na ścianach, lecz także na misternie zdobionym suficie, co przyczynia się do jeszcze większego realizmu.

Zdobionym sufit podczas wystawy "Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo" na błoniach PGE Stadionu Narodowego w Warszawie

Przenosząc doświadczenie „Kaplicy Sykstyńskiej. Dziedzictwo” na nowy poziom, obiektyw Panasonic ET-C1W300 1-Chip DLP™ Projector Zoom Lens staje się kluczowym elementem, rozkwitającym w świecie wizualnej ekspresji. Z imponującym zakresem ogniskowych od 9.9 mm do 12.3 mm, obiektyw umożliwia precyzyjne dostosowanie obrazu do indywidualnych preferencji i wymagań. Jego wszechstronne parametry, takie jak throw ratio w różnych aspektach, od 16:10 do 4:3, pozwalają na elastyczne dopasowanie do różnych formatów i przestrzeni, zapewniając jednocześnie niezrównaną jakość obrazu.

Zaawansowana technologia projektora Panasonic PT-REZ10 w postaci chipu DLP™ o przekątnej 0.8 cala (w proporcjach 16:10) oraz imponującej liczby pikseli – 2,304,000 (1920 x 1200 pikseli) – gwarantują głęboką jakość obrazu. Unikalne źródło światła w postaci diody laserowej nie tylko przyczynia się do osiągnięcia niesamowitego kontrastu, ale również eliminuje potrzebę konserwacji, co sprawia, że korzystanie z tego projektora staje się prawdziwą przyjemnością. PT-REZ10 zapewnia elastyczność i rozszerzalność, a dzięki kompaktowej budowie, instalacja staje się prosta i bezproblemowa.

Projektor Panasonic PT-REZ10

Zaawansowane Projektory 1-Chip DLP™ 4K PT-REQ12, osiągające jasność 12 000 lm2 oraz imponującą rozdzielczość 4K (3840 x 2400), wprowadzają spektakularne wizualne doznania, rewolucjonizując poziom produkcji. Nowoczesny design obudowy zapewnia niezawodność działania, stawiając Panasonic jako niekwestionowanego lidera w dziedzinie projekcji. Seria REQ12 to także jedne z pierwszych projektorów 1-Chip DLP™, które wykorzystują technologię Quad Pixel Drive. Ta innowacyjna technologia podwaja piksele na dwóch płaszczyznach, kreując głębokie, płynne i szczegółowe obrazy 4K, co doskonale współgra z charakterem i wymaganiami wystawy.

Obiektyw Panasonic ET-C1U100 Ultra Short Throw Zoom Lens to idealne uzupełnienie dla projektorów serii REQ/REZ. Dzięki niemu możemy dowolnie regulować odległość projekcji, zmieniając ogniskową. Wyjątkowe parametry techniczne tego obiektywu, takie jak wartość F wynosząca 2.13 czy ogniskowa od 5.4 do 5.8 mm, gwarantują doskonałą jakość obrazu, zwłaszcza w proporcjach 16:10.

To narzędzie, będące symbolem nowoczesności, idealnie wpisuje się w ducha wystawy “Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”, pozwalając na jeszcze bardziej precyzyjne i imponujące wyświetlanie dzieł sztuki. Obiektyw ET-C1U100 nie tylko poprawia naturalny kontrast, ale także poszerza zakres dostosowań za pomocą funkcji Lens Memory i Auto Lens Identification. Zainstalowanie tego obiektywu to doskonały sposób na podkreślenie detali i wprowadzenie widzów w fascynujący świat sztuki, którym emanuje Kaplica Sykstyńska.

Obiektyw Panasonic ET-C1U100 Ultra Short Throw Zoom Lens

Pomysłodawcą i organizatorem wystawy “Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” jest Dom Emisyjny Manuscriptum – oficyna wydawnicza specjalizująca się w replikowaniu najważniejszych woluminów, manuskryptów i inkunabułów. Producentem wykonawczym projektu została Agencja Eventowa LIVE. Producentem technicznym wystawy jest firma ARAM zajmująca się projektowaniem, techniczną produkcją i realizacją instalacji audiowizulanych. Firma ARAM odpowiadała za projekt techniczny instalacji immersyjnej, a także montaż i kompleksową obsługą całej instalacji.

Otwarcie wystawy nastąpiło 18 listopada br., a bilety dostępne są na Eventim.pl. Więcej informacji można znaleźć na stronie KAPLICA.ART.


Źródło: Panasonic Connect

Zdjęcia: Redakcja AV iT