AV iT INFO

Krótka ogniskowa

Krótka ogniskowa odnosi się do parametru optycznego używanego w przypadku obiektywów lub projektorów, który określa odległość między soczewką a płaszczyzną, na której obraz jest ostro skupiony. Ogniskowa ma wpływ na szerokość pola widzenia i powiększenie obrazu.

W przypadku obiektywów fotograficznych, obiektywy o krótkiej ogniskowej mają mniejszą odległość między soczewką a płaszczyzną, co skutkuje szerokim polem widzenia. Obiektywy szerokokątne, np. 10mm lub 24mm, mają krótką ogniskową i umożliwiają uchwycenie większej ilości obiektów w kadrze. Są one często używane do fotografii krajobrazowej, architektonicznej lub sytuacji, gdy chcemy zająć duży obszar w obrazie.

W przypadku projektorów, krótka ogniskowa oznacza, że projektor jest w stanie wyświetlać duży obraz z bliskiej odległości od ekranu lub powierzchni projekcyjnej. Jest to przydatne, gdy mamy ograniczoną przestrzeń do projekcji, na przykład w małym pomieszczeniu czy na biurku. Projektor krótkoogniskowy może być umieszczony blisko ekranu, a mimo to wyświetlać duży obraz o odpowiedniej ostrości i jakości.

Warto jednak zauważyć, że obiektywy lub projektory o krótkiej ogniskowej mogą wprowadzać pewne zniekształcenia perspektywy, zwane efektem rybiego oka, który może być pożądany w niektórych sytuacjach artystycznych, ale nieodpowiedni w innych.