AV iT INFO

Karta graficzna GeForce RTX 3050 w słabszym wariancie dla gotowych komputerów

Około pół roku temu NVIDIA wypuściła do sprzedaży jedną ze swoich najnowszych kart graficznych – GeForce RTX 3050. Teraz jednak okazuje się, że pod tą nazwą kryć mogą się karty o różnych specyfikacjach. Karty kupowane mogą być bowiem jako niezależne jednostki oraz w gotowych zestawach komputerowych OEM, czyli sprzedawanych nie bezpośrednio przez NVIDIĘ, ale inne firmy. I w drugim wariancie, a więc obecnym w gotowych komputerach, GeForce RTX 3050 ma mniejszą wydajność.

Wersja skierowana na rynek OEM posiada inny procesor graficzny, który wyposażony jest w 2304 rdzenie CUDA, 18 jednostek RT i 72 rdzenie Tensor, podczas gdy dla podstawowej wartości te wynoszą odpowiednio 2560 rdzeni CUDA, 20 jednostek RT oraz 80 rdzeni Tensor. Na razie w sieci nie pojawiły się jeszcze testy tego wariantu, ale jego wydajność może okazać się mniejsza o nawet kilkanaście procent. Informacje potwierdza strona internetowa NVIDII, na której zauważyć można różniące się specyfikacje dla teoretycznie tej samej karty graficznej. Poniższe zestawienie przedstawia różnice pomiędzy dwoma modelami GeForce RTX 3050:


Użytkowników, którzy samodzielnie składają komputery ten problem nie dotknie, jednak osoby kupujące gotowy zestaw z kartą GeForce RTX 3050 muszą mieć świadomość, iż będą miały do czynienia z jej słabszym wariantem.

Źródło: NVIDIA