AV iT INFO

Fala upałów uderzyła w serwerownie Google

Na przestrzeni minionego tygodnia Europa zmagała się z falą ogromnych upałów – w wielu krajach skutkujących rekordowymi pomiarami temperatur. Jednym z państw dotkniętych niespotykaną dotąd pogodą jest Anglia, gdzie miejscami przekraczający 40 stopni upał doprowadził do awarii licznych serwerowni.

We wtorek między 10:13 a 20:45 przez problemy z chłodzeniem częściowo działać przestało londyńskie centrum Google Cloud. Przez upały, systemy chłodzenia nie były w stanie utrzymywać odpowiedniej temperatury w serwerowniach, co doprowadziło do awarii. Spowodowała ona problemy z dostępem do danych, które wpłynęły na działanie między innymi Atom Banku. Jak przeczytać można w raporcie Google Cloud na temat wydarzenia:

„Usterka związana z chłodzeniem wystąpiła w jednym z naszych budynków. […] Spowodowało to częściową awarię przestrzeni w tej strefie i doprowadziło do wyłączenia VM [Virtual Machine – cyfrowa wersja fizycznego komputera] i utraty urządzeń niewielkiej części klientów.”

Podobnych problemów doświadczyły także usługi takie jak Oracle Cloud, Cloud Machine Learning, Cloud Firestore czy Cloud Datastore. Awarie zostały zażegnane, jednak zajęły niemal cały dzień w przypadku Google, a Oracle twierdzi, iż skutki zdarzenia wciąż są odczuwalne.

Źródło: Business Insider