AV iT INFO

Wideo sprzyja integracji i produktywności w środowiskach wirtualnych

Jeszcze niedawno uważano, że model hybrydowy to przyszłość rynku pracy. Jednak pandemia sprawiła, że transformacja w tym kierunku mocno przyspieszyła i praca hybrydowa zagościła na stałe w naszych firmach i domach. Jak wynika z globalnego raportu o pracy hybrydowej ,,Hybrid Ways of Working Global Report 2022[1] opracowanego przez Jabra, 63% osób uważa, że model hybrydowy jest dla nich idealnym sposobem pracy, jednocześnie tylko trzy osoby na dziesięć zdecydowanie potwierdzają, że ich pracodawca zapewnia niezbędne technologie do otwartej na wszystkich współpracy, na równych prawach i z dowolnego miejsca.

Praca hybrydowa tu i teraz – wyzwania

Setki milionów osób współpracują na co dzień za pośrednictwem Teams, Zoom i innych platform ujednoliconej komunikacji. Te środowiska cyfrowe wyznaczają nowy standard łączności między ludźmi. Okazuje się, że wielu pracowników poznało część swoich koleżanek i kolegów tylko na tych platformach. W związku z tym szefowie firm i instytucji muszą dołożyć wszelkich starań, by jak najlepiej wykorzystywać zalety wirtualnego środowiska pracy, co pomoże w nawiązywaniu bardziej ludzkich i autentycznych relacji między współpracownikami. Szczególnie ważne są tu inteligentne systemy wideo.

Wideo sprzyja integracji i produktywności w spotkaniach online

Raport Jabra pokazuje, że ponad połowa wszystkich pracowników (55%) uważa, że ich „biurem” jest laptop, zestaw słuchawkowy i dobre połączenie z internetem. Z badania wynika jednak kluczowy, niezależny od miejsca czynnik, wpływający na poziom samopoczucia i produktywności: wideo. 61% pracowników na świecie twierdzi, że czują się bardziej akceptowani i obecni na spotkaniach, kiedy wszyscy uczestnicy mają włączone kamery. Podobnie 54% respondentów uważa, że współpraca jest bardziej produktywna podczas połączeń wideo niż tylko audio. Prawdopodobnie dlatego 70% pracowników uważa, że standardowe, profesjonalne kamery wideo pomogłyby wszystkim uczestniczyć w spotkaniach hybrydowych na równych prawach. Z myślą o przyszłości szefowie firm powinni pilnie poszukać najlepszych technologii, które umożliwią integrację na spotkaniach wszystkich pracowników i partnerów biznesowych, niezależnie od tego, gdzie pracują. Będzie to nieodzowny wkład w większą równość na spotkaniach oraz sukcesy firmy w modelu pracy hybrydowej. Przed pandemią, nasze sukcesy i kontakty biznesowe wymagały od nas profesjonalnej i wiarygodnej prezentacji. Ponieważ odbywało się to zazwyczaj osobiście, wiązało się z odpowiednimi strojami i mocnymi uściskami dłoni. Ale dziś, gdy większość spotkań odbywa się za pośrednictwem telekonferencji, zasady budowania zaufania uległy przeformułowaniu. Budujemy swoją wiarygodność spotykając się nie twarzą w twarz, ale poprzez wideo spotkania, gdzie oprócz dobrej transmisji głosu ważną rolę odgrywa jakość wideo. Słabe oświetlenie i niedostateczna rozdzielczość pogarszają przesyłany obraz, co z kolei ogranicza możliwości komunikacji przy użyciu mowy ciała oraz wyrazu twarzy i powoduje zmęczenie uczestników wideokonferencji. Dlatego tak ważne są profesjonalne rozwiązania wideo, które gwarantują nam zawsze najwyższą jakość naszych wideokonferencji.

Rozwiązania Jabra do wideokonferencji

W odpowiedzi na zmiany modelu pracy, firma Jabra – ekspert i wiodący producent rozwiązań audio i wideo – poszerzyła swoją ofertę o dwa produkty do wideokonferencji opracowane specjalnie z myślą o współpracy hybrydowej: video bar PanaCast 50 – przeznaczony do małych i średnich sal konferencyjnych oraz osobistą kamerkę PanaCast 20. Wraz z przenośnym rozwiązaniem PanaCast pracującym w formule „meeting-to-go” i o polu widzenia 180°, tworzą one szeroką ofertę produktów Jabra dedykowanych wideokonferencjom. Są one dostosowane do potrzeb różnych form współpracy zespołów, które znajdują się w oddalonych lokalizacjach, a także do komunikacji z partnerami i klientami.

PanaCast 50 łączy wysoką jakość dźwięku z innowacyjnymi funkcjami wideo w oparciu o zaawansowane algorytmy. Dzięki trzem kamerom, rozdzielczości 4K i polu widzenia 180° możliwe jest optymalne objęcie całej sali konferencyjnej i wszystkich uczestników. Funkcja wirtualnego reżysera (Virtual Director) automatycznie dostosowuje kadrowanie w zależności od tego, co dzieje się na spotkaniu, wykorzystując inteligentny zoom oraz aktywne wykrywanie mówiących osób. Funkcja Whiteboard umożliwia łatwe zintegrowanie tablicy lub flipchartu w ramach drugiego streamingu wideo, bez konieczności zastosowania kolejnej kamery. Obie funkcje sprawiają, że pracownicy zdalni mogą bez problemu aktywnie włączyć się do dyskusji, kształtować jej dynamikę lub brać udział w opracowywaniu pomysłów. O ile w salach konferencyjnych często są już dostępne profesjonalne rozwiązania wideo, o tyle wielu pracowników pracujących w domu musi zadowalać się kamerą internetową wbudowaną w laptopa, która nie zawsze gwarantuje oczekiwaną wysoką jakość. PanaCast 20 wypełnia tę lukę.

PanaCast 20 to kompaktowa, przenośna i łatwa w obsłudze kamera do wideokonferencji. Wykorzystuje ona najnowocześniejsze technologie i sztuczną inteligencję, by umożliwić wszystkim zdalnym pracownikom korzystanie z wysokiej jakości, bezpiecznej współpracy wideo, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. To wideo w rozdzielczości 4K Ultra HD, HDR, a także personalizowany inteligentny zoom, który zawsze odpowiednio kadruje głównego użytkownika, niezależnie od otoczenia. Urządzenie ma też automatyczną korekcję oświetlenia, dlatego strumień wideo jest zawsze optymalnie dostosowany do pory dnia i warunków współpracy. PanaCast 20 to urządzenie typu plug-and-play, zoptymalizowane pod kątem aplikacji Microsoft Teams i Zoom. Działa ze wszystkimi wiodącymi platformami Unified Communications od chwili podłączenia. Idealnie sprawdza się też podczas wirtualnych spotkań sprzedażowych i prezentacji produktowych dzięki intuicyjnemu trybowi obrazu w obrazie.

Urządzenia z rodziny Jabra PanaCast zostały opracowane po to, by pomóc firmom działać w warunkach pracy hybrydowej. Łączą one realistyczny obraz, przodujące w skali światowej technologie audio, a także najnowocześniejszą sztuczną inteligencję, by wprowadzać nową jakość do spotkań i współpracy.

Więcej informacji tu: https://www.jabra.pl/business/video-conferencing


[1] Raport został sporządzony na podstawie badań przeprowadzonych wśród 2800 pracowników umysłowych z sześciu krajów w celu poznania nastrojów i motywacji w epoce pracy hybrydowej.

Źródło: Jabra

Zdjęcia: Jabra