AV iT INFO

Panasonic prezentuje dwa nowe systemy IP wspierające produkcję na żywo

Jednostka sterująca kamerami (CCU) z serii AK-UCU700 firmy Panasonic widoczna z frontu po skosie

Nowa jednostka sterująca kamerami 4K/IP gwarantuje niezawodne połączenie IP, a nowy dodatek KAIROS zwiększa redundancję.

Panasonic Connect Europe wprowadza na rynek nową jednostkę sterującą kamerami (CCU), która obsługuje szeroki zakres ścieżek migracji IP dla istniejących systemów kamer studyjnych 4K. Ponieważ branża produkcji na żywo migruje do systemów opartych na protokole IP, nowa seria AK-UCU700 zapewnia obsługę rozdzielczości 4K i technologii HDR, umożliwia elastyczną migrację istniejących systemów operacyjnych z wykorzystaniem IP oraz płynne przejście z tradycyjnych systemów pasma podstawowego, które bazują na technologii CCU. Dodatkowo posiada 3,5-calowy panel dotykowy LCD, który ułatwia intuicyjną obsługę.

Jednostka sterująca kamerami (CCU) z serii AK-UCU700 firmy Panasonic widoczna z frontu

Model AK-UCU700 obsługuje nowy standard transmisji IP SMPTE ST 2110 oraz JPEG-XS, który ma możliwość nawet 10-krotnej kompresji video 4K bez pogorszenia jakości. Jest to również pierwszy w branży system kamer studyjnych obsługujący standard dźwięku sieciowego Dante, a także standardy transmisji IP NDI (High Bandwidth NDI®)® i SRT (Secure Reliable Transport).

Jednostka sterująca kamerami (CCU) z serii AK-UCU700 firmy Panasonic widoczna z tyłu

Rozszerzony KAIROS

Ponadto Panasonic Connect Europe zaprezentował również nową serię Kairos Core 2000 (Main Frame), w tym model AT-KC2000S1. Jest to jedna z wersji KAIROS IT/IP przeznaczona do profesjonalnej produkcji i dystrybucji video na żywo. AT-KC2000S1 może dostosować liczbę wejść i wyjść w zależności od potrzeb klientów w zakresie produkcji video oraz zapewnić redundancję zgodnie z normą ST 2022-7 do przesyłania i dystrybucji treści za pośrednictwem sieci. Seria ta jest idealna dla klientów, którzy przesyłają lub transmitują na żywo wydarzenia i sport za pomocą interentu oraz obsługuje nieograniczoną i bardziej stabilną produkcję video.

Jednostka sterująca kamerami (CCU) z serii Kairos Core 2000 firmy Panasonic –  model AT-KC2000S1. Grafika pokazująca model z informacją o braku redukcji liczby wejść/wyjść w ramach redundancji

AT-KC2000S1 to główna jednostka centralna wyposażona w te same funkcje, co druga generacja Kairos Core 2000 (AT-KC2000), która została ogłoszona w sierpniu tego roku. Można jej używać bez konieczności zmniejszania liczby wejść i wyjść o połowę podczas pracy z redundancją.

  AT-KC2000AT-KC2000S1
W trakcie normalnej pracy4K16 wejść x 10 wyjść*16 wejść x 10 wyjść*
HD64 wejść x 40 wyjść*64 wejść x 40 wyjść*
Gdy redundacja jest zabezpieczona4K8 wejść x 5 wyjść*16 wejść x 10 wyjść*
HD32 wejść x 20 wyjść*64 wejść x 40 wyjść*
*  Wszystkie wejścia/wyjścia pochodzą z “KAIROS wersja V1.6” lub nowszej. “”KAIROS wersja 1.6” ma być dostępna od czwartego kwartału FY2023.

Tylny panel jednostki sterującej kamerami (CCU) z serii Kairos Core 2000 firmy Panasonic –  model AT-KC2000S1.

Zapotrzebowanie na produkcję wideo hybrydową rośnie, a nawyki związane z oglądaniem dynamicznie ewoluują

– wyjaśnia Andre Meterian, Director of Professional Video Systems w Panasonic Connect Europe.

Napędza to potrzebę obsługi różnych rozdzielczości i współczynników proporcji, a także jednoczesnej dystrybucji do wielu mediów. Te dwa najnowsze systemy oparte na protokole IP pomagają organizacjom przejść do nowej rzeczywistości produkcyjnej, a Panasonic Connect Europe jest liderem w tym zakresie

– dodaje.

Premiera serii AK-UCU700 planowana jest na pierwszy kwartał 2024 roku. KAIROS AT-KC2000S1 będzie dostępny od grudnia 2023 r.

Zdjęcia: Panasonic Connect

Źródło: Panasonic Connect