AV iT INFO

Historyczne lądowanie w Normandii ożywione dzięki projekcji Panasonic

Technologia wizualna dostarcza fascynujących edukacyjnych doświadczeń opartych na historycznych wydarzeniach – inwazji w Normandii oraz operacji po Dniu D w Muzeum Arromanches-les-Bains.

Muzeum D-Day w Arromanches-les-Bains, które znajduje się na północnym wybrzeżu Francji, postawiło na projektory Panasonic, aby przedstawić wydarzenia przed, w trakcie i po historycznym lądowaniu w Normandii w dotąd niespotykany sposób.

Współpracując z integratorem AV Auvisys, nowo wybudowane muzeum potrzebowało innowacyjnych, cichych i niezawodnych projektorów, które ożywią wydarzenia z 1944 roku w czterech kluczowych obszarach wystawy – audytorium, przestrzeni przeznaczonej do mapowania projekcji, w pokoju wirtualnej rzeczywistości oraz w formie muralu. Muzeum zdecydowało się na zastosowanie najnowocześniejszych projektorów laserowych Panasonic PT-MZ16K, PT-RZ790 I PT-RZ990, wraz z obiektywami ET-EMW300, ET-DLE060, ET-DLE085 I ET-DLE020.

Jest to pierwsze muzeum tego typu, które znajduje się w geograficznym epicentrum lądowania w Dniu D na plaży Gold Beach – jednej z pięciu kluczowych plaż w czasie operacji 6 czerwca 1944 r. Prezentuje ono inwazję i późniejszą konstrukcję jednego z dwóch sztucznych portów nazwanych Mulberry Harbours. Mulberry B został zbudowany w Arromanches, aby umożliwić transport ludzi, sprzętu oraz zaopatrzenia w głąb lądu latem 1944 roku, w celu ominięcia konieczności natychmiastowego zdobycia mocno ufortyfikowanych portów Cherbourg i Le Havre. Logistyka tej operacji była niezwykle skomplikowana i odegrała kluczową rolę w wyzwoleniu Europy, a w szczytowym momencie ciężarówki z zaopatrzeniem mogły opuszczać sztuczny port co 80 sekund.

Dzięki zastosowaniu technologii mapowania projekcyjnego opracowanej przez firmę Panasonic odwiedzający muzeum mogą zanurzyć się w historii i zrozumieć bezprecedensową operację logistyczną, którą była w tamtym czasie niezbędna. To wciągające i interaktywne doświadczenie niezwykle wzbogaca wystawione w muzeum eksponaty.

Z uwagi na ograniczenia przestrzenne, muzeum potrzebowało obiektywów o krótkim rzucie i szerokim kącie widzenia, co stało się kluczowym czynnikiem w wyborze technologii Panasonic. Do projekcji na powierzchni 28 m², która przedstawia operację po Dniu D, muzeum wykorzystało projektor PT-RZ990 z ultra-szerokokątnym obiektywem ET-DLE020, dostępnym tylko w ofercie firmy Panasonic.

Najnowocześniejsze projektory Panasonic z serii PT-MZ16K i PT-RZ, wyposażone w odporny na kurz silnik optyczny, są zdolne do bezawaryjnej i ciągłej pracy aż do 20 000 godzin, co sprawia, że eksponaty mogą być eksploatowane ciągle, bez ryzyka powstania uszkodzeń. Dyskretne i ciche działanie projektorów Panasonic sprawia, że odwiedzający nie zakłócają środowiska, które wymaga spokoju i ciszy do oddania mu należytego szacunku.

Dzięki technologii zastosowanej w nowym budynku muzeum, w szczególności projektorom Panasonic, przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Użycie projekcji immersyjnych pomaga wizualizować historię lądowania podczas Dnia D, wykorzystując moc obrazu, bez potrzeby używania słów

– podkreśla Frédéric Sommier, dyrektor Muzeum D-Day.

Więcej można obejrzeć w materiale video: https://www.youtube.com/watch?v=45VwkpmW44A

Źródło: Panasonic Connect

Zdjęcia: Panasonic Connect