AV iT INFO

Dwa światy. Jedna scena. Przyszłość sztuki i technologii — Relacja z konferencji Scena Jutra 2025

Jak technologia wpływa na kulturę i sztukę? W dobie nieustannego postępu i powstawania nowych dzieł nie zyskamy generalnej i stałej odpowiedzi. Dlatego na to pytanie co roku starają się odpowiedzieć pomysłodawcy Międzynarodowej Konferencji Scena Jutra. Zapraszamy do zapoznania się z naszą relacją z wydarzenia.

Dwa światy

2 dni… prawie 2000 uczestników,  ponad 40 wystawców, 120 prelegentów z 10 krajów, strefa networkingowa.

W dniach 14 – 15 kwietnia 2025 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się VII Międzynarodowa Konferencja Scena Jutra 2025. 

Wydarzenie umacnia swoją pozycję, budując pomost łączący ze sobą dwa światy – sztuki i najnowszych technologii scenicznych

Konferencja gromadzi w jednym miejscu społeczności artystów, techników, producentów, projektantów, studentów oraz wszystkich zainteresowanych przyszłością kultury i technologii w światłach sceny.

Występy sceniczne

Naturalnie, rozmowom o sztuce i technologii towarzyszyła warstwa artystyczna wydarzenia, w tym performance Trung Bảo Nguyễna – wietnamskiego artysty współpracującego z takimi gwiazdami jak Billie Eilish czy The Weeknd.

Konferencję otworzył wyjątkowy spektakl, na scenie wystąpiła tancerka Anastasia Khovorost. Jej tańcowi towarzyszyła oprawa świetlna przygotowana przez reżysera światła – Pawła Murlika.

Z technicznego punktu widzenia

Tegoroczna edycja wydarzenia zaoferowała uczestnikom inspirujące wykłady i panele dyskusyjne, odbywające się na trzech scenach — INSPIRACJE, DYSKUSJE, AKADEMIA.

Projekt scen robił wrażenie. Zapewnił widzom przyjemny odbiór, jak również umożliwił pokazanie, jak pewne elementy mogą być zastosowane w praktyce. Wśród wielu rozwiązań warto zwrócić tutaj uwagę na ścianę LED o pixelu P2.6 mm, o wymiarach 4,5 m x 2,5 m, która wraz z ekranami plazmowymi powtórkowymi stanowiła atrakcyjne tło dla dyskusji. 

Istotne urządzenia umieszczono z kolei na postumentach scenograficznych, dzięki czemu uczestnicy mieli okazję przyjrzeć im się z bliska.

Warto też zwrócić uwagę na zastosowanie mebli wydrukowanych w wielkogabarytowej drukarce 3D, co jednocześnie pokazuje potencjał technologii w tworzeniu scenografii.

Z kolei świetnej jakości dźwięk i doskonałą akustykę zapewnił system L-Acoustic, dostarczony przez firmę Audio Plus.

W scenografii wykorzystano projekcję multimedialną, która w połączeniu z diodą LED, zapewniła uczestnikom immersyjne doświadczenie.

Technologia IP w teatrze

Wśród wielu inspirujących wykładów na Scenie Jutra 2025 szczególne zainteresowanie wzbudziło wystąpienie Ingo Jakobsa – twórcy systemu X-Stage. Prelegent zaprezentował nowoczesne systemy inspicjenckie oparte na technologii IP, które całkowicie zmieniają sposób zarządzania przestrzenią teatralną. Zamiast analogowego, często zawodnego okablowania, dziś to cyfrowe, zintegrowane sieci pozwalają na połączenie wielu elementów w jeden spójny system, którym łatwo zarządzać. 

AI — szansa czy zagrożenie?

Nietrudno zauważyć, że technologia, a już w szczególności sztuczna inteligencja, budzi w branży artystycznej i kreatywnej mieszane uczucia — obawy o wyparcie przez AI, prawa autorskie, brak kontroli. Wpływ AI na kulturę i sztukę był szeroko poruszanym zagadnieniem podczas konferencji. 

Prelegenci Sceny Jutra pokazali, jakie korzyści daje zastosowanie technologii w procesie twórczym, wzbogacając go, oferując nowe niedostępne dotąd możliwości i upraszczając aspekt techniczny powstawania dzieła. Zastosowanie sztucznej inteligencji pozwala w ten sposób autorowi zaoszczędzić czas, który może poświęcić na tworzenie dzieła. Jednocześnie należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Nie zabrakło również tematu modeli PLLuM w polskim ekosystemie AI.

Pytanie o przyszłość, kompetencje jutra

Jaka będzie przyszłość branży kreatywnej? Wedle prognoz World Economic Forum 65% dzisiejszych uczniów szkół podstawowych będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie powstały. Istnieje tyle możliwości, kompetencji, które można zdobyć. Jak przygotować się na przyszłość? Eksperci wskazywali na potrzebę elastyczności, uczenia krytycznego myślenia, współpracy i zdolności do pracy z technologią – niezależnie od branży. 

Kreator Sceny Jutra

Co roku podczas konferencji zostanie wręczona nagroda Kreator Sceny Jutra. Laureata konkursu wybiera kapituła Konkursu złożona z Zarządu Fundacji Scena Jutra oraz laureatów poprzednich edycji. Tegorocznym zwycięzcą  został Arkadiusz Stolarski, uhonorowany za 15 lat tworzenia kultowego Festiwalu Męskie Granie – projektu dobrze znanego wielu pokoleniom koneserów polskiej muzyki. 

Kreator Sceny Jutra to prestiżowe wyróżnienie dla osób i organizacji, które swoimi działaniami wyznaczają nowe standardy w świecie kultury, rozrywki i technologii scenicznej.

Ciekawe projekty

Podczas konferencji omówiono również ciekawe realizacje, na uwagę zasługuje transformacja technologiczna zespołu Mazowsze. 

Dzięki współpracy z firmą Audio Plus, sala koncertowa w Otrębusach zyskała immersyjny system nagłośnienia. O kulisach tego projektu opowiadał Łukasz Kaźmierczak. Ekspert podzielił się też doświadczeniami z pracy nad innymi projektami — Cavatina Hall i Teatrem Wielkim w Warszawie.

Z kolei prawdziwą gratką dla fanów rock’n’rolla było widowisko ELVIS EVOLUTION – stworzone przez Layered Reality. CEO firmy Andrew McGuiness zaprezentował, jak nowoczesne technologie — od multimediów po aktorów na żywo, pozwalają w pełni zanurzyć się w historii muzycznej legendy — Elvisa Presleya.

Wyruszyliśmy także w niezwykłą podróż za kulisy trasy koncertowej Dawida Podsiadły – „360 Tour”. Członkowie zespołu produkcyjnego mówili o zaawansowanych rozwiązaniach technicznych, logistyce i innowacyjnym podejściu do produkcji koncertów w formule immersyjnej. 

Musical w sercu widzów

A jeśli już mówimy o spektaklach, nie zabrakło na konferencji tematu musicali, które niezaprzeczalnie podbijają sferę kulturalną.

“Les Misérables” obejrzało już ponad 130 milionów ludzi w 53 krajach i 22 językach. “Upiora w operze” pokazano prawie 14 000 razy tylko na Broadwayu, a “Koty” nie schodziły w Londynie z afisza przez 21 lat.

Podczas inspirującego panelu Wojciech Kępczyński, dyrektor Teatru Muzycznego Roma i reżyser największych przedstawień i Daniel Wyszogrodzki, tłumacz i wykładowca Akademii Teatralnej, pokazali, jak musical zdobywa serca publiczności na całym świecie. Eksperci przybliżyli także ewolucję musicalu w Polsce i na świecie – podkreślając jego niegasnącą siłę i zdolność do poruszania najgłębszych emocji.

Rozwój i oczekiwanie

Konferencja była też okazją do samorozwoju między innymi dzięki warsztatom – “Jak radzić sobie z niewygodnymi emocjami podczas wymagających rozmów?”. A także do nowych znajomości, pogłębienia wiedzy i podzielenia się nią, poszerzenia horyzontów. Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje Sceny Jutra. Cieszymy się, że wzięliśmy udział w konferencji i byliśmy patronami medialnymi tego niesamowitego wydarzenia. 

Źródło: Kanał AV iT

Zdjęcia i wideo: Scena Jutra/Kanał AV iT